广州亚硕电子科技有限公司
黄小姐:15989222179
电 话:020-82298220
传 真:020-82298220
网 址:www.asoldz.com
邮 箱:asol@asoldz.com
地 址:广州市黄埔区双井东路2号鸫汇商业中心412


产品型号: MOLEX39012140
间距: 4.2mm
位数: 14 PIN
备注:电源连接器
| Status | Active |
|---|---|
| Category | Crimp Housings |
| Series | 5557 |
| Application | Power, Wire-to-Board, Wire-to-Wire |
| Comments | Current = 13A max. per circuit when header is mated to a receptacle loaded with 45750 series terminals crimped to 16 AWG wire. See Molex product specification PS-45750-001 for additional current derating information. |
| Overview | Mini-Fit Jr.™ Power Connectors |
| Product Name | Mini-Fit Jr.™ |
| UPC | 800753583948 |
| Breakaway | No |
|---|---|
| Circuits (maximum) | 14 |
| Color - Resin | Natural |
| Flammability | 94V-2 |
| Gender | Receptacle |
| Glow-Wire Compliant | No |
| Material - Resin | Nylon |
| Net Weight | 2.864/g |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging Type | Bag |
| Panel Mount | No |
| Pitch - Mating Interface | 4.20mm |
| Pitch - Termination Interface | 4.20mm |
| Polarized to Mating Part | Yes |
| Stackable | No |
| Temperature Range - Operating | -40°C to +105°C |
| (Please review the Product Specification for specific details.) | |
|---|---|
| Current - Maximum per Contact | 13.0A |
| Please find UL Certificates by searching the UL Database using the Molex Series Number. Click here to visit the UL Database | |
|---|---|
| CSA | LR19980 |
| UL | E29179 |
| Old Part Number | 5557-14R |
|---|
| Product Specification | PS-45750-001, PS-5556-001, PS-5557-001, RPS-5557-001, RPS-5566-002 |
|---|---|
| Sales Drawing | SD-5557-003 |
| Test Summary | TS-5556-002 |
如果您想了解更多产品资讯请联系我们
联系我们