广州亚硕电子科技有限公司
黄小姐:15989222179
电 话:020-82298220
传 真:020-82298220
网 址:www.asoldz.com
邮 箱:asol@asoldz.com
地 址:广州市黄埔区双井东路2号鸫汇商业中心412


产品型号: MOLEX39290063
间距: 4.2mm
位数: 6 PIN
备注:电源连接器
| Status | Active |
|---|---|
| Category | PCB Headers |
| Series | 5566 |
| Application | Power, Wire-to-Board |
| Comments | The 5566 header should be used with standard Mini-Fit® female terminals. If increased amperage of up to 13A per circuit is needed, please consider using the Mini-Fit® Plus HCS family 45750 terminals with 46015 headers; See Molex Product specification PS-5666-001 for current de-rating information. |
| Overview | Mini-Fit Jr.™ Power Connectors |
| Product Name | Mini-Fit Jr.™ |
| UPC | 800753753266 |
| Breakaway | No |
|---|---|
| Circuits (Loaded) | 6 |
| Circuits (maximum) | 6 |
| Color - Resin | Natural |
| Durability (mating cycles max) | 30 |
| First Mate / Last Break | No |
| Flammability | 94V-2 |
| Glow-Wire Compliant | No |
| Guide to Mating Part | No |
| Keying to Mating Part | None |
| Lock to Mating Part | Yes |
| Material - Metal | Brass |
| Material - Plating Mating | Gold |
| Material - Plating Termination | Tin |
| Material - Resin | Nylon |
| Net Weight | 1711.078/mg |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Vertical |
| PC Tail Length | 3.50mm |
| PCB Locator | Yes |
| PCB Retention | None |
| PCB Thickness - Recommended | 1.60mm |
| Packaging Type | Bag |
| Pitch - Mating Interface | 4.20mm |
| Pitch - Termination Interface | 4.20mm |
| Polarized to Mating Part | Yes |
| Polarized to PCB | Yes |
| Shrouded | Fully |
| Stackable | No |
| Surface Mount Compatible (SMC) | No |
| Temperature Range - Operating | -40°C to +105°C |
| Termination Interface: Style | Through Hole |
| (Please review the Product Specification for specific details.) | |
|---|---|
| Current - Maximum per Contact | 9.0A |
| Voltage - Maximum | 600V |
| Please find UL Certificates by searching the UL Database using the Molex Series Number. Click here to visit the UL Database | |
|---|---|
| CSA | LR19980 |
| UL | E29179 |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds) | 5 |
|---|---|
| Lead-free Process Capability | Wave Capable (TH only) |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature | 1 |
| Process Temperature max. C | 260 |
| Old Part Number | 5566-06AGS |
|---|
| Packaging Specification | PK-5566-003 |
|---|---|
| Product Specification | PS-5556-001 |
| Sales Drawing | SD-5566-002 |
| Test Summary | TS-5556-002 |
如果您想了解更多产品资讯请联系我们
联系我们