广州亚硕电子科技有限公司
黄小姐:15989222179
电 话:020-82298220
传 真:020-82298220
网 址:www.asoldz.com
邮 箱:asol@asoldz.com
地 址:广州市黄埔区双井东路2号鸫汇商业中心412


| Status | Active |
|---|---|
| Category | Crimp Housings |
| Series | 1625 |
| Application | Power, Wire-to-Wire |
| Comments | Polarized to Mating Part |
| Overview | Standard .062" Pin and Socket Power Connectors |
| Product Name | Standard .062" |
| UPC | 800753615496 |
| Breakaway | No |
|---|---|
| Circuits (maximum) | 2 |
| Circuits Detail | 1x2 |
| Color - Resin | Natural |
| Flammability | 94V-2 |
| Gender | Receptacle |
| Glow-Wire Capable | No |
| Keying to Mating Part | None |
| Lock to Mating Part | Yes |
| Material - Resin | Nylon |
| Net Weight | 0.680/g |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging Type | Bag |
| Panel Mount | No |
| Pitch - Mating Interface | 3.68mm |
| Pitch - Termination Interface | 3.68mm |
| Polarized to Mating Part | Yes |
| Stackable | No |
| Temperature Range - Operating | -40°C to +105°C |
| (Please review the Product Specification for specific details.) | |
|---|---|
| Current - Maximum per Contact | 5.0A |
| Please find UL Certificates by searching the UL Database using the Molex Series Number. Click here to visit the UL Database | |
|---|---|
| CSA | LR19980 |
| UL | E29179 |
| Solderability Shelf Life Statement | |
|---|---|
| Lead-freeProcess Capability | N/A |
| Engineering Number | 1625-2R1 |
|---|
| Packaging Specification | PK-1625-003-001 |
|---|---|
| Product Specification | PS-02-06-001 |
| Sales Drawing | 16250200-SD-000 |
如果您想了解更多产品资讯请联系我们
联系我们