广州亚硕电子科技有限公司
黄小姐:15989222179
电 话:020-82298220
传 真:020-82298220
网 址:www.asoldz.com
邮 箱:asol@asoldz.com
地 址:广州市黄埔区双井东路2号鸫汇商业中心412


| Status | Active |
|---|---|
| Category | PCB Headers |
| Series | 49616 |
| Application | Signal, Wire-to-Board |
| Comments | Higher current rating achievable, please contact PM for additional technical information. |
| Overview | HSAutoLink Interconnect Systems |
| Product Name | HSAutoLink |
| UPC | 883906124670 |
| Breakaway | No |
|---|---|
| Circuits (Loaded) | 5 |
| Circuits (maximum) | 5 |
| Color - Resin | Black |
| Durability (mating cycles max) | 25 |
| First Mate / Last Break | No |
| Glow-Wire Capable | No |
| Guide to Mating Part | No |
| Keying to Mating Part | None |
| Lock to Mating Part | Yes |
| Material - Metal | Copper Alloy |
| Material - Plating Mating | Gold |
| Material - Plating Termination | Tin |
| Material - Resin | High Temperature Thermoplastic |
| Net Weight | 3713.790/mg |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| PCB Locator | Yes |
| PCB Retention | Yes |
| PCB Thickness - Recommended | 1.60mm |
| Packaging Type | Tray |
| Pitch - Mating Interface | 0.80mm |
| Pitch - Termination Interface | 0.80mm |
| Plating min - Mating | 0.762µm |
| Plating min - Termination | 3.810µm |
| Polarized to Mating Part | Yes |
| Polarized to PCB | Yes |
| Shrouded | No |
| Stackable | No |
| Temperature Range - Operating | -40°C to +85°C |
| Termination Interface: Style | Through Hole |
| (Please review the Product Specification for specific details.) | |
|---|---|
| Current - Maximum per Contact | 1.0A |
| Voltage - Maximum | 5V (RMS) |
| Packaging Specification | PK-49616-001-001 |
|---|---|
| Product Specification | PS-49616-001 |
| Sales Drawing | SD-49616-001 |
如果您想了解更多产品资讯请联系我们
联系我们