广州亚硕电子科技有限公司
黄小姐:15989222179
电 话:020-82298220
传 真:020-82298220
网 址:www.asoldz.com
邮 箱:asol@asoldz.com
地 址:广州市黄埔区双井东路2号鸫汇商业中心412


产品型号: MOLEX532610271
间距: 1.25mm
位数: 2 PIN
备注:信号,电机连接器
| Status | Active |
|---|---|
| Category | PCB Headers |
| Series | 53261 |
| Application | Signal, Wire-to-Board |
| Overview | PicoBlade™ Connector System |
| Product Name | PicoBlade™ |
| UPC | 822348161058 |
| Breakaway | No |
|---|---|
| Circuits (Loaded) | 2 |
| Circuits (maximum) | 2 |
| Color - Resin | Natural |
| Durability (mating cycles max) | 30 |
| First Mate / Last Break | No |
| Flammability | 94V-0 |
| Glow-Wire Compliant | No |
| Guide to Mating Part | Yes |
| Keying to Mating Part | None |
| Lock to Mating Part | Yes |
| Mated Height | 3.40mm |
| Material - Metal | Phosphor Bronze |
| Material - Plating Mating | Tin |
| Material - Plating Termination | Tin |
| Material - Resin | High Temperature Thermoplastic |
| Net Weight | 118.600/mg |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle |
| PCB Locator | No |
| PCB Retention | Yes |
| Packaging Type | Embossed Tape on Reel |
| Pitch - Mating Interface | 1.25mm |
| Plating min - Mating | 1.016µm |
| Plating min - Termination | 1.016µm |
| Polarized to PCB | Yes |
| Shrouded | Fully |
| Stackable | No |
| Temperature Range - Operating | -40°C to +85°C |
| Termination Interface: Style | Surface Mount |
| (Please review the Product Specification for specific details.) | |
|---|---|
| Current - Maximum per Contact | 1.0A |
| Voltage - Maximum | 125V |
| Please find UL Certificates by searching the UL Database using the Molex Series Number. Click here to visit the UL Database | |
|---|---|
| CSA | LR19980 |
| UL | E29179 |
| Packaging Specification | SPK-53261-002 |
|---|---|
| Product Specification | PS-51021-024, RPS-51021-015, RPS-51021-036, RPS-51021-038, RPS-51021-039, RPS-51021-040, RPS-51021-042, RPS-51021-043, RPS-51021-045, RPS-51021-046, RPS-51021-047, RPS-51021-051, RPS-51021-053, RPS-51021-054, RPS-51021-057, RPS-51021-058, RPS-51021-061, RPS-51021-062, RPS-51021-066, RPS-51021-067, RPS-51021-068, RPS-51021-072, RPS-51021-073, RPS-51021-076, RPS-51021-079, RPS-51021-080, RPS-51021-081, RPS-51021-084, RPS-51021-085, RPS-51021-086, RPS-51021-091, RPS-51021-097, RPS-51021-099, RPS-51021-101, RPS-51021-102, RPS-51021-105, RPS-51021-107, RPS-51021-108, RPS-51021-112, RPS-51021-114, RPS-51021-117, RPS-51021-118, RPS-51021-122, RPS-53261-001, RPS-53261-002 |
| Sales Drawing | SD-51021-002, SD-53261-023, SD-53261-024 |
如果您想了解更多产品资讯请联系我们
联系我们